Ze široké škály čajů, které existují, se právě fenyklový řadí mezi ty nejoblíbenější a využíván je především pro své příznivé a zajímavé efekty na naše zdraví. Nevíte, co od něj přesně můžete očekávat nebo jak si ho správně připravit? Proto přinášíme tento článek, kde získáte veškeré potřebné informace.
FENYKLOVÝ ČAJ – PŘÍPRAVA
Co se přípravy týče, u fenyklového čaje nečekejte nic složitého. Připravte si jednu lžíci fenyklových semínek, které je potřeba rozdrtit, ideálně v hmoždíři. Díky drcení se ze semínek uvolní větší množství zdraví prospěšných látek než při jejich luhování vcelku. Rozdrcená semínka nasypte do šálku, zalijte vroucí vodou a nechte luhovat cca 15minut. Poté přeceďte a můžete ochutnat.
Chuť tohoto čaje je nasládlá a velmi příjemná, tudíž není potřeba ho ani doslazovat. Často ho pijí i jinak vybíravé malé děti. Fenykl můžete nalézt i v tradičním indickém čaji yogi masala. Druhou variantou přípravy je odvar. Stejné množství fenyklových semínek opět rozdrtíme v hmoždíři, zalijeme vodou, přivedeme k varu a povaříme cca 15minut. Tento odvar se následně podává třikrát denně po lžičkách.
FENYKL – POZITIVNÍ ÚČINKY
Fenyklový čaj je velice oblíbený především u kojících maminek, neboť jednak podporuje laktaci a mimo to působí pozitivně proti kolikám a nadýmání, což bývají velmi častá trápení malých miminek. Samozřejmě stejně tak proti nadýmání, či potížích s trávením obecně, ho mohou využít i dospělí. Fenykl je schopen zklidnit i pocuchané nervy, takže např. jeden jeho šálek vždy po práci může být velmi prospěšný. Dále je možné ho využít při nemoci, neboť napomáhá s odkašláváním.
Doporučit ho tedy můžeme při nachlazení, které doprovází kašel. Navíc má fenyklový čaj močopudný efekt a přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Mimo všechny výše zmíněné efekty nesmíme zapomenout jmenovat také obsah vitamínů C, B1, vlákniny, kyseliny listové nebo draslíku. Kromě běžného pití jej lze využít také při vaření.