JINAN DVOULALOČNÝ – GINKGO BILOBA

Ginkgo Biloba je dnes velmi populární, ačkoli většina z nás zná tento strom jako Jinan dvoulaločný. Tento strom má velmi pestrou historii, jejíž stopy sahají až do prehistorie. To znamená, že se na naší planetě vyskytoval už před 300 miliony lety. Stejně jako ostatní rostliny prošel i Ginkgo dlouhým vývojem. Zajímavý je fakt, že tento strom zmizel z amerického kontinentu už před asi 7 miliony let a z Evropy teprve před třemi. Dnes se tato náročná rostlina pěstuje jen v malé oblasti, konkrétně na jihovýchodě Číny.

Pokud jde o vzhled, je Jinan krásný strom. I když si jej člověk na první pohled splete snad s každým jiným listnatým stromem, patří ve skutečnosti do třídy jehličnanů. Jeho listy se totiž svoji strukturou velmi blíží jehličí. Navíc je tato nahosemenná rostlina pozoruhodná tím, že nemá ani květy, ani plody. Ani její vajíčka nejsou nijak chráněna. Ginkgo může dorůst až do výšky 40 metrů a jeho větve odstávají obvykle vodorovně.

Na rozdíl od jiných stromů roste velmi pomalu. Ročně se zvětší jen asi třicet centimetrů a velmi mu prospívá teplé podnebí, což mu Japonsko nabízí. Nejstarší strom tohoto druhu v Japonsku má údajně 1200 let. Dá se množit velmi jednoduše pomocí výsevu semene nebo z nevyzrálých řízků. Ty se odebírají během července a srpna a sadí do pařeniště. Po světě je pro svou estetickou stránku hojně používán v architektuře jako okrasný strom. Čína ho používá také v kuchyni, v Japonsku, jeho domácím prostředí, ho lidé využívají k uměleckým účelům.

Jinan dvoulaločný má nejrůznější využití. Jedno z nejznámějších je například farmakologické. Slouží jako prevence proti mozkovým příhodám, infarktu či mozkových otocích. Dále tato rostlina pomáhá proti poruchám paměti, Alheimerově chorobě nebo nedokrvení končetin. Dále pomáhá na impotenci, hluchotu, proti pískání v uších i závrati. Kdo chce Ginkgo používat, může tak v podobě krátce vařeného odvaru, případně jako tinktury. A již tisíce let se právě Jinan používá při léčbě astmatu, kašli, omrzlinách, zažívání a senility.

Kromě tohoto využití si našel své místo také v krásné literatuře. Ve svazku Stínadla se bouří od Jaroslava Foglara byl poznávacím znamením skupiny Uctívačů ginkga. Jinak si ho také zamiloval například Johann Wolfgang Goethe. Krásný tvar stromu ho inspiroval k napsání básně stejného jména.

Tuto rostlinu lze dnes pořídit v různých variantách. Nejčistší a nejdoporučovanější je v jednoduché podobě listů z tohoto stromu.